Elem-ezzük egy kicsit magunkat!

elemezzuk-egy kicsit magunkat

Olykor nagyon hasznos, ha leengedjük a „fáradt olajat” a rendszerünkben, testünkben, lelkünkben. Ennek meditációs eszköze a bennünket alkotó elemek kiegyenlítése. Minden elemnek megvan a mindennapi hatása ezért a felismerésük és kiegyenlítésre való törekvésük nagyban elősegíti, hogy egy „lelki kibillenést” minél gyorsabban ki tudjunk egyenlíteni. Különösen akkor, ha úgy érezzük, a lelkünk fárad el. A meditációban mindez kipihenhető, amikor már az alvás nem elég ahhoz, hogy újrabootoljuk magunkat.

Minél jobban az elemek uralnak téged és minél kevésbé te uralod őket, az anyagnak, az érzelmeidnek nagyon ki vagy szolgáltatva, önmagában ez rengeteg drámát csinál az életünkben. A meditáció pedig egy hatékony és talán a legkönnyebb kulcs a kiegyenlítésükben. Sokszor a kontrollal, az elmével próbáljuk megoldani ezeket a helyzeteket. Pl. Ha túl sok a tűz benned, belül dühöngsz de megpróbálod kontrollálni azzal, hogy nem mutatod ki. Azonban ez nem ugyanaz az érzet, mint amikor minden rendben van. Belül feszülsz és elfáradsz tőle.

Az 5 elem egyensúlya

A keleti gyógyászat alapelve az 5 elem egyensúlya. Minden testrészhez kapcsolódik egy-egy elem és a meditáció során a többletet és hiányokat tudjuk kiegyensúlyozni. Nagyon fontos, hogy nem benned, hanem ezek az elemek egymáshoz képest vannak többletben vagy hiányban, ahogyan a test vitaminszükséglete sem egy abszolút érték. Mindig az aktuális terheléstől függ. Ahogyan a táplálkozás is. Ha nagy fizikai vagy lelki terhelésben vagyunk, a táplálék mennyisége is megváltozik, nem ugyanannyi szükséges, mintha pihenünk aznap. Az elemeknél is ez van, az aktuális felhasználás szintje határozza meg, hogyan tudunk működni az életünkben. 

Minden elem táplál bennünket, mind a saját minősége szerint. A meditáció útján, a kiegyenlítésük útja mentén ezeket a „belső erőket” tudjuk a legoptimálisabb szinten és egyensúlyban tartani.

Vegyük górcső alá az elemeket!

A legtömörebb a föld elem. Ennek a szerepe a fizikai-lelki rendszerünk stabilizálása. Köznyelvben gyakori kifejezés, hogy le kell földelni magunkat. Stabilizálni kell az emóciókat, lelki megéléseket, fizikai aktivitásunk mértékét. Analógiában ez a vázrendszerünkkel, a csontváz-rendszerükkel függ össze. Testünk és lelkünk tartóoszlopa.

Ez a fizikális jólétünk alapja. Így betegségek esetén is érdemes megfigyelni. Pl. Csontjaink meszesedésnél: túlzott a föld elem bennünk; a csontritkulás pedig a föld elem hiányára utalhat.

Amikor meditálunk vele, a vázrendszerünkben érzékeljük. A természetben a megfelelője a szikla, a talapzat, amelyen minden megtámaszkodik. A néplélekben is sokféleképpen megfogalmazták már ezt: pl. Állandó, mint a szikla. Erős, mint a szikla. Sziklára épít – azaz megdönthetetlen, erős alapra épít valamit.

Tömörséget, stabilitást ad.

De! A túlzott föld elem: tompaság, lustaság, enerváltság érzetét hozza magával, ami kihat a fizikai és a mentális jólétünkre egyaránt.
Ha pedig kevés, akkor instabilitással, sodródó állapotokkal küzdünk.

A föld elem rögzít, stabilizál. A föld elem és a víz elem, a két alapvető elem, amely a vitalitásunkat adja, ez hozza létre bennünk az életenergiát. (Ezt nevezik pránának, vagy tápláló energiának is.)

elemek-talalkozasa
elemek

Víz elem

Analógiája a vérünk áramlása. A természeti megnyilvánulása az élő víz. És csak az élő víz! Ez tart életben bennünket. Ebből az elemből táplálkozik a biológiai énünk. (A lelkünk pedig a fénnyel (kozmikus eredete miatt) táplálkozik.)

Hiánya ingerlékenységet, kedvtelenséget hoz magával, nehezebb az elfogadás, könnyebben súrlódunk embertársainkkal, érzékenyebbek vagyunk, nehezen kommunikálunk.

Ha viszont túl sok bennünk a víz elem, bizony túl könnyen átvesszük a körülöttünk lévő emberek hangulatát, érzelmeit, átsodródunk a saját határainkon.

Tűz elem

A tűz elem az akarat hajtóanyaga, a mentális egészség alapja. 

A túlzott tűz: nyugtalanságot, állandósult felpörgetett állapot jelez.
Ha viszont kevés van, akkor akartgyengeséget hordoz magával.

A tűz elem bennünk a „célra tartás”, a változásra, változtatásra való képességünk. Mikor fontos erre különösen figyelni? Pl. Ha a munkánkban túlfeszített időszakot élünk meg. Elfogy belőlünk a tűz, miközben mindent és mindenkit összetartunk, de mi magunk kifogyunk az erőből.

A tűz elem a szívhez, a ritmushoz kötődik: a vehemencia, az életed ritmusa, a habitus, a mentalitás eredője. A tűz és a víz együtt pedig a szexuális energia alapja.

A levegő, ami fellazít és teret ad az életünkben

Amikor teret nyer benned ez az elem, akkor bontakozik ki benned és tölt el, és persze tölt fel a kommunikáció, az önkifejezés megannyi formája, a kreativitásod, a szellemi erőd kifejeződése, az ambíciód, a törekvéseid, a többi emberrel való kapcsolódásod és nem utolsó sorban a személyes tér.

A levegő, a légzés táplálja a lelket és a testet is. Levegő kell az élethez és a lelki akaratunkhoz is. Ha viszont túl sok van benned, akkor légvárakat építhetsz.

A szabadságot az 5. elem, a Tér eleme hozza el az életünkbe.

Ezt a mindennapokban a lehetőségekként éljük meg. Ez a teremtő erő, az alkotó energia. Ez adja az élet kereteit és a másik négy elem szabályozója.

Ha túl sok van benned, bizony manifesztálódhat tériszonyként is. Úgy érezheted, hogy az életed éppen túl nagy színpadot mutat, ami megijeszt. „Túl nagy ez a színpad nekem.”

Azonosíthatod abban is, hogy ha úgy érzed, egy adott munka, tevékenység kevés már neked, akkor a tér-elem kevés, kinőtted a teret, szorít téged és tovább kell lépni. Ilyenkor ugyanis kevés a lehetőség, amit az életedben érzékelsz, ami megvalósítható, azaz tér-ben meg vagy megfogyatkozva.

A meditációban mindig egymáshoz képest egyenlítjük ki az elemeket, egymás ellentétpárjaival: a földet a levegővel, a tüzet a vízzel.

Minél jobban az elemek uralnak téged és minél kevésbé te uralod őket, annál inkább ki vagy szolgáltatva a körülötted lévő helyzeteknek, a körülményeidnek, a téged körülvevő anyagnak, az érzelmeidnek. Ha ezt egy könnyed úton, a meditációval megtanulod kiegyenlíteni, rengeteg „drámát” megspórolsz magadnak.Ha meg akarod tanulni, hogyan tudod beazonosítani a benned lévő elemek milyenségét, mennyiségét és érdekel, hogyan egyensúlyozd ki a lelked, és ezen keresztül az életed (és bizony a környezeted is), itt találsz bővebb információkat.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Kálászi Gábor

Kálászi Gábor

A Karakterképzés szerzője, coach, tréner és légzés instruktor vagyok.

Kálászi Gábor

Kálászi Gábor

A Karakterképzés szerzője, coach, tréner és légzés instruktor vagyok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Üdvözöljük

Jelentkezzen be fiókjába